Gdy do naszego domu wita mały gość

Zanim pojawi się upragniony szczeniaczek warto się najpierw do tego przygotować. Nie chodzi mi tylko o wyprawkę –  kojec, kocyki, zabawki, gryzaczki, maty itp. ale również o stronę edukacyjną… Tak dokładnie edukacyjną… Nasz maluch musi się nauczyć jak być grzecznym psiakiem, jak ma się zachowywać w obecności innych oraz czy człowieki, tramwaje i autobusy gryzą ;-)… słowem poznać nasz świat. Świat ludzi, miasta, wsi, lasu, parków, ulic, samochodów, wind itd. Zanim jednak przystąpimy do tego ambitnego planu warto wiedzieć, że:

  • od 3 tygodnia szczenię przejawia wielka ciekawość świata,
  • od 5 tygodnia nasila się lęk przed nieznanym,
  • około 7 tygodnia lęk i ciekawość się równoważą,
  • powyżej 7 tygodnia lęk zaczyna przeważać nad ciekawością…

Oczywiście nie są to ścisłe terminy. Psiaki tak jak ludzie różnią się od siebie. Jedne przechodzą ten okres jak w zegarku inne natomiast mają swoje własne podejście do tematu czasu. Jednak to co jest dla nich wspólnym mianownikiem to fakt, że najczęściej opiekunowie izolują maluchy gdy są jeszcze ciekawe świata. Kiedy wreszcie opuszczają kwarantannę po szczepieniach, ten nieszczęsny lęk już przeważa nad ciekawością. Oczywiście mogą Państwo powiedzieć, że lekarz wam kazał przeczekać okres szczepienia z daleka od innych psów… i też ma rację. Nie twierdzę, że szczeniaczka w trakcie szczepień można puszczać radośnie do innych psów w parku. Twierdzę natomiast, że całkowita izolacja szczeniaczka może skończyć się problemami behawioralnymi, a tego przecież chcemy uniknąć. Dlatego warto jest zabierać malucha na trawę, kiedy to jest możliwe. Przyzwyczajać do ludzi. Zaprosić znajomych ze smaczkami. Pomysłów jest wiele. 

Dla tych, którzy potrzebują natchnienia podaje poniżej złotą 12 Margaret Hughes… Jest naprawdę dobrze rozpisana. Pani Margaret wykazała się zdecydowanie dogłębną znajomością potrzeb maluchów.

Złota 12 Margaret Hughes:

  1. poznać 12 różnych powierzchni: beton, trawa, piasek, drewno, bruk, dywan, ziemia, linoleum, gazety, kałuże, głęboki piasek w którym zapadają się łapy…
  2. bawić się 12 różnymi przedmiotami: pluszowe zabawki, piłki, karton, twarde zabawki, plastykowe butelki, dźwięczące zabawki…
  3. poznać 12 różnych miejsc: las, park, ruchliwa ulica, dworzec kolejowy, winda, piwnica, ścieżka rowerowa, samochód, domy innych ludzi, gabinet weterynarza…
  4. poznać i bawić się z dwunastoma różnymi osobami (wyłączając rodzinę): dzieci, dorośli obu płci, staruszkowie, ludzie na wózkach, przechodnie, ludzie z laską, o kulach, w okularach słonecznych…
  5. poznać 12 różnych odgłosów (uwaga na komfort psychiczny szczeniaka): otwieranie drzwi, garażu, dzwonek do drzwi, bawiące się dzieci, plączące/krzyczące dziecko, odkurzacz, zmywarka, klaskanie, głośne śpiewanie, , spadający garnek, rżenie koni…
  6. poznać 12 szybko poruszających się przedmiotów: samochody, deskorolki, motory, ciężarówki, biegające dzieci, rolki, koty, wiewiórki, skutery…
  7. mieć 12 różnych wyzwań: chodzenie po schodach, kąpiel w jeziorze czy rzece, jazda windą, przechodzenie przez tunel, pokonywanie niskich przeszkód, skoki przez pnie, kłody…
  8. być trzymanym przez właściciela i rodzinę 12 razy w tygodniu: pod pachami, zaglądanie w uszy, zęby, pomiędzy palce, za klatkę piersiową…
  9. jeść z 12 różnych pojemników: mata węchowa, kong, kula-smakula, metalowa i plastykowa miska, torebka papierowa, blacha do ciasta, patelnia…
  10. jeść w 12 różnych miejscach: podwórko, kuchnia, klatka schodowa, piwnica, łazienka, dom znajomych, samochód, boisko szkolne, pod parasolem…
  11. bawić się z 12 różnymi psami (najczęściej jak to możliwe… ale bezpiecznie)
  12. 12 razy w tygodniu zostawać samemu w domu bez opiekunów i innych zwierząt (5-45 min.) Zaczynając od krótkich okresów i stopniowo je wydłużając…