Behawiorysta radzi…

Z serii Behawiorysta radzi na grupie facebookowej Targówek Bródno Zacisze TeBeZeT wywiązała się ciekawa wymiana poglądów pod moim postem. Postanowiłem zrobić kompilację. Oryginalny wpis z dnia 6 czerwca można znaleźć na TeBeZeT.

W Warszawie  – nie tylko na Targówku – mamy często problem z pozostawianymi na cały dzień psiakami. Jedne wyją, inne szczekają…. Ogólnie trudno im się dostosować do naszego trybu życia. Często chodzę po Bródnie i słyszę odgłosy takich właśnie zachowań dobiegające z mieszkań  – w sumie to nawet dzisiaj w okolicy ul. Bazyliańskiej ;-). Aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia warto jest zostawić włączone radio, smacznego gryzaka lub kong oraz – co czasami jest trudne – pozwolić naszemu psiakowi wybiegać się, przed pozostaniem na długie godziny w domu. Takie wybieganie z węszeniem/tropieniem zdecydowanie zmniejsza późniejszy poziom stresu.

Co do radia – chodzi o to, aby pies nie przebywał w „cichym” domu, który kojarzy się z brakiem opiekunów.

Pytanie od: AS.
Wiele psów wylądowało w lecznicach na operacji po zjedzeniu zostawionej zabawki, albo skończyło jeszcze gorzej. Co z psami, które wpadają w panikę po wyjściu właścicieli i niszczą w mieszkaniu co popadnie? Im też pomoże włączone radio? Co do wybiegania się, to wielu znajomych behawiorystów właśnie odradza “wybieganie się”, ale doradza długi, bardzo spokojny spacer, z dużą ilością węszenia, eksplorowania**.

Moja Odpowiedź:

Co do zabawek – są różne stopnie twardości jak również materiał – od naturalnych gryzoli po właśnie kong. Nawiasem mówiąc najwięcej jest problemów z drzazgami z patyków/kijów, które nasze pupile często ogryzają oraz kontuzji po aportowaniu wysoko rzucanych zabawek gdzie zwierzak musi po nią wyskoczyć…

Pytanie od RS:

Ale to jest potwierdzone, że działa? Zostawianie psa powinno być stopniowe, od 5 minut dziennie i zwiększać, tak mi mówi wetka, której żaden z psów nie ma lęku separacyjnego.

Moja Odpowiedź:

To co napisałem to ułatwienie dla psiaka w odnalezieniu się w sytuacji. Ćwiczenia na pozostawanie to już oddzielny zagadnienie pracy z opiekunem i zależy od zachowania naszego podopiecznego. To co Pani zaproponowano to klasyczne ćwiczenie, sprawdza się w połączeniu np. z komendą “zostań” 🙂

Pytanie od AS:
rozumiem, że Pana zdaniem pies ma zostać w komendzie “zostań” przez 8 godzin?

Ciekawe… To co znajomi behawioryści uczą, to stopniowe odwrażliwianie na wszystkie czynności związane z wychodzeniem właściciela psa, żeby pies wiedział, że nic się nie dzieje i że jest wszystko w najlepszym porządku i nie ma żadnego zagrożenia.

Moja Odpowiedź:

Ćwiczenia (zostań, na miejsce, czy inne pasujące do okoliczności) Pani Aleksandro to również przekazywanie Psiakowi jakiego zachowania oczekujemy w danej sytuacji. Na tą chwilę porusza Pani trzy zagadnienia – warunki w jakich zostaje – temat poruszany we wpisie, ćwiczenia o których pisałem powyżej (naprowadzające psa na nasze oczekiwania) i Odwrażliwianie na czynniki aktywujące lęk. To ostatnie może ale nie musi występować jeżeli wcześniej będziemy ćwiczyć lub sam psiak nie będzie czuł zagrożony pozostaniem samemu. Odwrażliwianie to mechanizm przeciwdziałający symptomom więc stosowanie go do każdego zwierzaka jest bezcelowe. Wzmocnienie pewnych wypracowanych zachowań – to już inna sprawa. Każdy pies reaguje inaczej. W schronisku muszę być kreatywny w podejściu, nie ma jednej “złotej zasady”, którą można przypisać do wszystkich psiaków. W zależności od objawów stosuję różne podejście. Tak samo u osób, które odwiedzam i którym pomagam. Bez obejrzenia i zdiagnozowania danego przypadku nie podejmuje się konkretnej terapii.

UZUPEŁNIENIE DO JEDNEGO Z POWYŻSZYCH PYTAŃ:

** Jeszcze raz podkreślam. Są różne szkoły odnośnie „zmęczenia” psów przed pozostawieniem na długie godziny – ja uważam, że powinno się psu pozwolić wybiegać… chociaż jest to zależne od samego psiaka. Spokojny spacer czy węszenie nie sprawdzi się przy psach aktywnych z drugiej strony przy np. Akicie (na ogół) i owszem.

W razie problemów służę pomocą.

Dzięki konsultacjom mogę wspierać schroniska, pracując dla dobra moich podopiecznych… Dziękuję!

Telefon kontaktowy: 690 343 699

www.DobryZwierzak.pl

#behawiorysta #zoopsycholog #behawiorystawarszawa